Leczenie
lekomanii

Leczenie uzależnienia od leków


Prywatny ośrodek leczenia lekomanii Insieme zapewnia skuteczną pomoc osobom uzależnionym od leków oraz ich bliskim. Zlokalizowany w Magdalence koło Warszawy, położony około 30 minut od centrum Warszawy, ośrodek leczenia uzależnień gwarantuje odpowiednie warunki oraz całkowitą anonimowość w drodze do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Tutaj, w komfortowych warunkach, wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie leczenia uzależnień prowadzą zróżnicowaną terapię dla osób uzależnionych od leków.

Czy to już lekomania?


Lekomania to z pozoru rzecz niegroźna, ot zwykłe nadużywanie leków. Każdemu może zdarzyć się zbyt częste przyjmowanie leków, zwłaszcza przeciwbólowych. Tymczasem środki farmakologiczne zawarte w lekach mogą wywoływać niepożądane efekty fizyczne i psychiczne, mogą też uzależniać podobnie jak narkotyki, alkohol czy dopalacze. Podobnie jak w przypadku narkotyków czy alkoholu może pojawić się zespół abstynencji. Stale zwiększanie ilości przyjmowanych leków może skutkować zatruciem i doprowadzić do śmierci.


Największe niebezpieczeństwo z punktu widzenia uzależnienia stanowią leki uspokajające, nasenne i przeciwbólowe, bo to one najczęściej prowadzą do lekozależności. Szczególną ostrożnością należy się wykazać przy dawkowaniu leków opioidowych, barbituranów i benzodiazepin.


Objawy lekomanii

  • nadmierne zażywanie leków
  • samodzielne zwiększanie dawek przyjmowanych leków
  • pojawienie się objawów zespołu abstynencyjnego
  • koncentracja na zdobywaniu leków (częstsze wizyty u lekarza w celu zdobywania recept)
  • zmiany i wahania nastroju (przy braniu i nie braniu leku)
  • zakończone niepowodzeniem próby odstawienia leków

Jak i gdzie leczyć lekomanię?


Opioidy , benzodiazepiny, barbiturany i inne substancje psychoaktywne zawarte w niektórych lekach wykazują silne działanie uzależniające. Osoby, które popadną w nałóg mogą mieć problemy z odstawieniem przyjmowanych środków, ponieważ pojawią się u nich psychiczne i fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego (ponowne sięgnięcie po lek łagodzi ich skutki), które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Dla osoby uzależnionej jedynym ratunkiem może stać się detoks i terapia w specjalistycznym ośrodku.

Leczenie lekomanii może przyjmować różne formy w zależności od stadium uzależnienia oraz od środków, od których chory jest uzależniony. Substancje zawarte w lekach opioidowych, benzodiapezinach i barbituranach mają silne działanie uzależniające. Osoba uzależniona od tego typu leków odczuwa silne objawy zespołu abstynencyjnego. Stany lękowe, halucynacje, drżenie mięśni nie pozwalają normalnie funkcjonować. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się leczenie w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie specjaliści terapii uzależnień, psychologowie i psychiatrzy pomogą złagodzić efekty zespołu abstynencyjnego, udzielą wsparcia psychologicznego i popracują nad motywacją chorego.

Leczenie lekomanii często rozpoczyna się od oczyszczenia organizmu z toksyn (detoks lekowy) oraz specjalistycznej terapii grupowej lub indywidualnej zmierzającej do wytworzenia u chorego motywacji do leczenia. Chory objęty jest opieką psychologiczną.

Skuteczne leczenie
lekomanii Warszawa

Call Now Button